Dört Bir Taraf

Nazlı Ilıcak, Kadri Gürsel, Altan Öymen, Nagehan Alçı ve Abdülkadir Selvi gündemi değerlendiriyor.

Nazlı Ilıcak

1944 yılında Ankara’da doğdu. 21. ve 22. Hükümetlerde bakanlık yapmış Muammer Çavuşoğlu'nun kızıdır. Liseyi Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde tamamladı. Lozan Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi’nden mezun oldu.

1974 yılında Tercüman Gazetesi’nde köşe yazılarına başladı. Tercüman, Meydan, Akşam gazetelerinde çalıştı. Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesi’nde günlük yazılarını yazdı, D.B. Tercüman Gazetesi’nde, Bugün ve Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Şu anda Sabah gazetesinde günlük yazılarına devam ediyor.

 Bir süre Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi olan Ilıcak, Basın Şeref Kartı sahibidir. 12 Eylül sonrasında ihdas edilen Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü ödülü, ilk defa demokrasiye katkılarından dolayı Nazlı Ilıcak’a verilmiştir. Fazilet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi olan Ilıcak, 18 Nisan 1999 Genel Seçimlerinde Fazilet Partisi İstanbul milletvekili seçildi. Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla yasaklı duruma düştü.

Televizyonculuk hayatına 1991’den sonra TRT 1’de “Söz Meclisten İçeri” programıyla başladı. Daha sonra Kanal D’de “Ah Bir Kahve Olsa” isimli sohbet programı yaptı. Altan Öymen ve Nurcan Akad ile siyasetçilerin sorgulandığı “Kazan Kaynıyor” programında yer aldı. Kanal 6’da yaptığı tartışma programını takiben, 1997 yılında Kanal 7’ye geçti. “Sözün Özü” isimli tartışma programının hem sunucusu, hem de yapımcısı olarak 2007 yılının Mayıs ayına kadar bu görevini sürdürdü. Fox TV’de “Çapraz Ateş” programını Mehmet Ali Ilıcak ve Reha Muhtar’la birlikte  sundu. 2009 yılında Atv’de, Fuat Uğur ile birlikte “Siyaset Kazanı” adlı programı yaptı. 2010 Şubat ayında, TV 8’deki “8. Gün” programına yorumcu olarak katıldı; NTV’de Ruşen Çakır, Sedat Ergin ve Nuray Mert ile birlikte “Basın Odası”na katıldı.

CNN TÜRK’te Salı ve Perşembe günleri Dört Bir Taraf adlı programda Altan Öymen, Nagehan Alçı, Enver Aysever ile gündemdeki konuları tartışıyorlar.

1973 yılında Tercüman’da yayınladığı ilk yazı dizisi olan “27 Mayıs Yargılanıyor”u 2 cilt olarak, kitap haline getirdi. Nazlı Ilıcak’ın bunun yanı sıra, “12 Mart Cuntaları”, “Salim Başol’u Yargılıyoruz”, “Allah Kurtarsın”, “Menderes’i Zehirlediler”, “Bitmeyen Hasret”, “Zincirbozan Mektupları”, “28 Şubat sürecinde Din, Siyaset ve Laiklik”, “Yazarlar- Kavgalar”, “Sert adımla ileri”, “Yalnız Adam Menderes” adlı kitapları var.

İki çocuk sahibi olan Ilıcak, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.